Čapek v mnoha kabátech

9. listopadu 2009 v 19:04 |  Kultůrní zápisky
Tak jsem v sobo tu navštívila Čapka. Na mysli mám samozřejmě Josefa a tím navštívila myslím výstavu v jízdárně na Pražském hradě. Jelikož neoplývám až tak hmotnýmy majetky vstupné je na moje poměry velmi drahé a to i přes studentskou slevu (110kč). Každopádně ani vstupnému se nedivím když se kouknu na rozsah výstavy.
Vejdu a už teď hned vím že je to na mně moc. Vzhledem k tomu že mám obrazy ráda, vždycky v nich hledám cosi, co by mně překvapilo, ujistilo a sdělilo názor, musím před každým obrazem stát zhruba pět minut což je u normálních výstav snesitelné protože obrazů nebývá tolik. Když jsem ale začla u Čapka který namaloval svůj první obraz v roce 1904 ( To mu bylo 17) tak už u roku 1914 jsem obrazy příliš neřešila a částečně přestala vnímat. Celkem mně to mrzí, a ted přemýšlím o opakování výletu do jízdárny. Jinak co se obrazů týče výběr byl fascinující, podařilo se sehnat opravdu mnoho obrazů které jsou obyčejně v soukromém vlastnictví tudíž se k nim lidské oko jen tak nedostane. Každý si na výstavě vybral své oblíbené. V mém případě to bylo asi období kubistické kde totálně jednoduché tvary doáží vystihnout tak složité.
Ovšem jako jednotlivý obraz mně nejvíce zaujalo Jaro z jeho pozdější tvorby kdy už se rýsovaly klasické postavičky a domečky. Naopak mně ale naprosto zalehlo zhmotnění ohně - doba v koncentračním táboře, působí to tak silně depresivně že člověk doufá že výstava končí - naštěstí tam taky končí. Respektive ne úplně. Když se totiž vydáme ještě na balkón objevíme speciální výstavku z jeho ilustrátorské tvorby, kde také zjistíme že ne všechno ilusdtroval rád a s láskou.
A tak jsem dospěla k názoru že výstava je to geniální, rozsáhlá a všemapující, ovšem v případě že máte týden. Pokud tam jste 2hodiny jistojistě si všechno nezapamatujete a nevstřebáte a tak budete spíše litovat.
http://www.ap-art-ments.eu/file/201__100609_104229.jpg
zdroj - NG Praha
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama