Kultúra Hippies, faktografie a zamyšlení

1. října 2009 v 22:38 |  Pojednání
Vývoj Hnutí Hippies
Tak tedy od základů. Toto uskupení mělo své kořeny v Beat generatin - literárním směru především 50.let jehož představitelé si libovali v drogách, alternativních stylech života a snažili se najít ,,svůj" styl. Jedním z představitelů byl třeba Charles Bukowski. Styl psaní těchto literátů byl vulgární, neomalený a mnohdy i nevhodný. Autoři byli často nábožensky čí orientálně ovlivněni. Často se snažili navazovat vztah se čtenáři a proto pořádali různá veřejná čtení v barech a galeriích. Motivem byla ovšem i hudba která jejich výstupy doprovázela - byl to především jazz. Knihy těchto autorů nebyly často vydávány a to díky jejich psaní v alkoholové či drogové závislosti a tudíž jejich nepřípustnému obsahu. Tito a mnozí další jim podobní žili především v San Francisku a proto právě odtamtud jsou první přívaly hippie kultury.
Ti první se začali objevovat v polovině šedesátých let. Neměli zatím společné cíle nicméně základ byl ve svobodě, míru, lásce a přírodě a vzpouře proti buržoazní společnosti. Jednoltliví lidé tohoto ražení se združovali do různých skupinek vrámci kterých žili, bydleli. Postupně se sem opět začly vkrádat drogy a to především psychodelické, halucinogeny - nejpoužívanější byly asi marihuana, hašiš, LSD. Celkové chování mělo odpovídat obrazu společnosti v zrcadle - převrácenému. Členi komunity prostě žili jak chtěli, dělali co chtěli, často byli velmi volnomyšlenkářští a oddávali se svým pocitům které potom publikovali v hudbě, obrazech a jiných směrech umění.
Jedním z hlavních témat, díky kterému opět narostl počet příznivců byla válka ve Vietnamu (1959-1975) která byla nekonečně se prodlužující. Do války byla povolávána právě mládež , ovšem právě proti tomu se bouřila. To byla vlastně asi poslední větší vlna hnutí. Poté co válka začala ustupovat až pomalu skončila, spadl tak hlavní stožár hnutí - hlavní nepřítel. Většina členů hnutí tak zapomněla na své ideály o přívětivé společnosti, o světě bez válek a milujícím životě. Další část se jaksi zapomněla u drog a přestože to nebylo ani zdaleka to co by je mělo o hnutí držet skončili jako řadoví feťáci. Ta poslední skupina která neskončila jako první dva případy se držela oněch zapomenutých ideálů i nadále a snažila se stále bojovat. Pokračovali tak i v 70. a 80. letech kdy propagovali vegetariánství, protiválečný aktivismus a ochranu přírody.


Hudba vrámci hnutí

Zvláštním částí historie e podle mě také hudba. I když možná nebyla ničím příliš odlišná, jela na stejné vlně jako fanoušci. Těmi asi hlavními představiteli byli Jimi Hendrix se svou totálně fascinující kytarou, ovšem taky totálně zvyklaným životem kdy balancoval mezi slávou a totálním úpadkem, Janis Joplin, Jefferson Airplane, The Who... Hudba byla opět podobná myšlence - totálně osvobozující s neomezenými možnostmi. Hudebním vyvrcholením Hippies byl dneska legendární Woodstock (1969) - festival který neměl obdob. I jeho načasování bylo úžasné - tedy přesně v době největší síly hnutí. Původním záměrem několika mladíků bylo trochu zbohatnout a prodat co nejvíce vstupenek, přičemž ceny nebyly vysoké, hned několik dní před festivalem zjistili že asi opravdu něco vydělají a hned v den začátku festivalu bylo vše naprosto nezvladatelné. Proto bylo vstupné všem nově příchozím odpuštěno a byly slavnostně strženy ploty. Na tomto festivalu si zahráli snad všichni co za něco stáli kromě Rolling Stones kteří byli tou dobou nemocní (nicméně byli pozváni). Po tomto festivalu se uskutečnil právě kvůli Rolling Stones Woodstock II - přezdívaný ,,Rulíkový Festival" . Nechvalnou přezdívku si získal, jelikož se tam vedle marihuany prodával také rulík zlomocný což ovšem nikdo netušil. Další chybou festivalu byla ochrana a to totiž Los Angelští Motorkáři ,,Angels" kteří byli mírně na drogách a mírně agresivní takže hned na začátku festivalu zbili černošského kluka tak že při převozu helikoptérou zemřel.
Po tomto marném pokusu o opakování atmosféry Woodstocku festivaly na chvíly utichly, a přestože se někdo každým rokem snažil opakovat Woodstock nikdy už to nebylo takové. V letošním roce bylo 40. výročí Woodstocku a tak se konal i výroční festival.

Peace jako symbol míru

Ten nadpis vlastně nedává smysl: ,,Mír jako symbol míru" nicméně pokud se na to koukneme z odstupu chápeme o ihned. Pod slovem Peace si čech představí totiž nejdříve onen mírový symbol, takže to přeci jen malino smysl dává.
Symbol si lze vykládat jakkoli nicméně autorův záměr asi již neodhalíme. Autorem tohoto symbolu je (byl) G. Holton který ho navrhl roku 1958.
Výkladem může být onen muž pověený za nohy a s roztařenýma rukama, nicméně to by potom postrádalo smysl Mírového symbolu. Pověšený muž nemůže znamenat mír, ale třeba je to zase onen převrácený obraz a má to právě lidi naopnout aby něco proti tomu mužově věšení udělali.
Dalším výkladem je holubice s roztašenými křídli. To už mi teoreticky přijde pravděpodobnější ovšem nebyslím si že by to bylo něco z tohoto z čeho Holton čerpal.
Tak či tak tento symbol od něj Hippies převzali a přidali k němu heslo: ,,Make love, not war"
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama