Říjen 2009

Designblok 2009

13. října 2009 v 23:19 Kultůrní zápisky
Jako každým rokem opět se konal Designblok - není divu, moc podobných výstav se zde, na území ČR, nekoná. Abych začla nějak od začátku tak poprvé jsem se tam dostala hned v úterý a to se školou, kdy mně totálně dojímali mí absolutně nekultůrní spolužáci kteří ihned po rozchodu opět odjeli domů, proč taky ne když mohou končit o hodinu dřív? No ale když už nic jinýho, to kilo se dalo utratit jinak než tim že ho prakticky hodím do koše. Teď tedy k výstavě samotné, v úterý jsem stihla projít pouze jednu budovu a to superstudio 7 v novém komplexu bytů. Co se týče výběru budovy asi mi nepřijde nijak převratný nicméně zcela obvyklý. Prázdné nedodělané byty plné ,,něčeho" - říkejme tomu design. Rozdělila jsem si vystavující do několika kategorií: 1)To samé co minule 2)Proč to? 3)Zajímavé Ač se to jeví velmi ostře do kolonky zajímavé patří pouze několik stánků a to především stánků vysokých škol kde jsou zpracovávány každý rok nové nápady. Taktéž na tom je střední sklářská. Když se potom ale koukneme třeba na stánek LSD - najdeme téměř to samé co minulý rok, což mi příde jako zbytečné plýtvání místem které by třeba mohly využít další studenti VŠ a SŠ. Třetí kolonka je opravdu deprimující a byla založena po tom co jsem objevila stánek tuším Aquily - kromada pet láhví zavěšených na stropě není ničím zajímavá, poutající a ani nic neříká - Proč tedy? Po procházce prvním pavilonem mně tudíž Designblok příliš neuchvátil a zároveň ani nezklamal. V pátek jsem se tudíž do Holešovic ještě vrátila abych si doprohlédla alespoň Superstidio v Pivovaru. Napřed jsme si prošli suterén, kde si pamatuji především výstavu aktů, vzhledem k tomu že mně fotka zajímá bylo fajn prohlédnout si to. Další pivovarsá část byla v nových bytech, co byt to značka. Opět se tam daly najít opakované motivy ale zde už o bylo o něco živější a především modely oblečení byly zajímavé. Celkově byl pivovar nějak kompaktnější a už tam o ,,něco" šlo. A tak bych letošní Designblok shrnula vcelku kladně a to i přes počáteční zklamání.

Poupě

11. října 2009 v 21:47 Poésie
Bezesná noc, krychle v prostoru a černá díra,
červený koberec, brouk na zdi, nikdo neotvírá.
Divadlo v zapadlé uličce a obrovské kožené křeslo,
V naprasklé váze poupě, nechci aby jsi kvetlo.

Červená obloha a zacházející červené světlo,
poupě nechci, nechci, aby jsi kvetlo.
Postupně rozvíráš se a prchá má tichá víra,
červeno kolem mně, nepříjemně svírá.

Popeláříci

11. října 2009 v 13:29 Poésie
K domu přijeli popeláři snad vyhodit odpadky,
Zapadly za nimi západky.
A tak popeláři uvězněni v domu nedostaůli se včas domů, k večeři.

Objasnění mého pabásnění: Snad jsem nebyla nadána básnickým střevem ale i vstříc tomu jsem nelenila a své pabásně zapisovala. Nejsou to sice žádní Máchové, Seifertové atd. Nicméně moje básničky jsou pro pobavení duše a rozveselení mysli. Nuž píšu tedy pabásnicky pabásně a vůbec mi to nevadí ;)

Ironik Rousseau

1. října 2009 v 23:04 Pojednání
Vlastním celým jménem Jean Jacques Rousseau, blahosklonný preromantik 18. století je momentálně mým terčem útoku.
Ujasněme si několik věcí:
1) Jeho ideou by odvrat od civilizace a návrat k přírodě
2) Všechny děti co měl dal do sirotčince
3) Všechny spory začaly s možností osobního vlastnictví
Teď postupně k jednotlivým bodům. Stal se slavným po tom co napsal zamyšlení nad tím či je civilizace dobrá či zlá - podle něj civilizace ničí a člověk - dítě by jí měl být vystaven co nejpozději. Absurdní ovšem je že o této výchově napsal dílo, sám však všechny své děti hodil přímo do civilizačních spárů, či to bylo ono odpoutání? Pryč od rodiny? Asi těžko... A je podle někoho přirozené odhodit někam jen tak dítě? Co kdyby byl Rousseau opravdu oproštěn od civilizace? Co by doopravdy udělal s dětmi? Hodil je lvům? To asi není podstatné třeba by si je v tom případě nechal, třeba je jen nechtěl vychovávat a vytvořit si k nim vztah když viděl kam ten svět spěje. Toť vše k ironii Rousseovi myšlenky aa jeho chování.
Ještě v jednom bych si ale dovolila poněkud polemizovat s tímto drahým autorem a to o bodu 3 : Všechny spory začaly s osobním vlastnictvím. Otázkou je co je již osobní vlastnictví, protože například v pravěku byli-li by 2 kmeny a jeden mamut, každý kmen by se snažil, ač by mamuta nevlastnil, ulovit ho. Šlo tady o život, buď umře cizí kmen nebo náš? K do to bude? No a tak se radši poprali navzájem až jich všech zbylo tolik že umřeli jenom ti co se pomlátili navzájem. Zde ovšem nešlo o žádné osobní vlastnictví, a přesto vznikaly konflikty a často byly řešeny mnohem krutěji než v době Rousseauově.
Co tedy všichni obdivujeme na tomto autorovi? Proč se proslavil? A proč kladně?

Kultúra Hippies, faktografie a zamyšlení

1. října 2009 v 22:38 Pojednání
Vývoj Hnutí Hippies
Tak tedy od základů. Toto uskupení mělo své kořeny v Beat generatin - literárním směru především 50.let jehož představitelé si libovali v drogách, alternativních stylech života a snažili se najít ,,svůj" styl. Jedním z představitelů byl třeba Charles Bukowski. Styl psaní těchto literátů byl vulgární, neomalený a mnohdy i nevhodný. Autoři byli často nábožensky čí orientálně ovlivněni. Často se snažili navazovat vztah se čtenáři a proto pořádali různá veřejná čtení v barech a galeriích. Motivem byla ovšem i hudba která jejich výstupy doprovázela - byl to především jazz. Knihy těchto autorů nebyly často vydávány a to díky jejich psaní v alkoholové či drogové závislosti a tudíž jejich nepřípustnému obsahu. Tito a mnozí další jim podobní žili především v San Francisku a proto právě odtamtud jsou první přívaly hippie kultury.
Ti první se začali objevovat v polovině šedesátých let. Neměli zatím společné cíle nicméně základ byl ve svobodě, míru, lásce a přírodě a vzpouře proti buržoazní společnosti. Jednoltliví lidé tohoto ražení se združovali do různých skupinek vrámci kterých žili, bydleli. Postupně se sem opět začly vkrádat drogy a to především psychodelické, halucinogeny - nejpoužívanější byly asi marihuana, hašiš, LSD. Celkové chování mělo odpovídat obrazu společnosti v zrcadle - převrácenému. Členi komunity prostě žili jak chtěli, dělali co chtěli, často byli velmi volnomyšlenkářští a oddávali se svým pocitům které potom publikovali v hudbě, obrazech a jiných směrech umění.
Jedním z hlavních témat, díky kterému opět narostl počet příznivců byla válka ve Vietnamu (1959-1975) která byla nekonečně se prodlužující. Do války byla povolávána právě mládež , ovšem právě proti tomu se bouřila. To byla vlastně asi poslední větší vlna hnutí. Poté co válka začala ustupovat až pomalu skončila, spadl tak hlavní stožár hnutí - hlavní nepřítel. Většina členů hnutí tak zapomněla na své ideály o přívětivé společnosti, o světě bez válek a milujícím životě. Další část se jaksi zapomněla u drog a přestože to nebylo ani zdaleka to co by je mělo o hnutí držet skončili jako řadoví feťáci. Ta poslední skupina která neskončila jako první dva případy se držela oněch zapomenutých ideálů i nadále a snažila se stále bojovat. Pokračovali tak i v 70. a 80. letech kdy propagovali vegetariánství, protiválečný aktivismus a ochranu přírody.


Hudba vrámci hnutí

Zvláštním částí historie e podle mě také hudba. I když možná nebyla ničím příliš odlišná, jela na stejné vlně jako fanoušci. Těmi asi hlavními představiteli byli Jimi Hendrix se svou totálně fascinující kytarou, ovšem taky totálně zvyklaným životem kdy balancoval mezi slávou a totálním úpadkem, Janis Joplin, Jefferson Airplane, The Who... Hudba byla opět podobná myšlence - totálně osvobozující s neomezenými možnostmi. Hudebním vyvrcholením Hippies byl dneska legendární Woodstock (1969) - festival který neměl obdob. I jeho načasování bylo úžasné - tedy přesně v době největší síly hnutí. Původním záměrem několika mladíků bylo trochu zbohatnout a prodat co nejvíce vstupenek, přičemž ceny nebyly vysoké, hned několik dní před festivalem zjistili že asi opravdu něco vydělají a hned v den začátku festivalu bylo vše naprosto nezvladatelné. Proto bylo vstupné všem nově příchozím odpuštěno a byly slavnostně strženy ploty. Na tomto festivalu si zahráli snad všichni co za něco stáli kromě Rolling Stones kteří byli tou dobou nemocní (nicméně byli pozváni). Po tomto festivalu se uskutečnil právě kvůli Rolling Stones Woodstock II - přezdívaný ,,Rulíkový Festival" . Nechvalnou přezdívku si získal, jelikož se tam vedle marihuany prodával také rulík zlomocný což ovšem nikdo netušil. Další chybou festivalu byla ochrana a to totiž Los Angelští Motorkáři ,,Angels" kteří byli mírně na drogách a mírně agresivní takže hned na začátku festivalu zbili černošského kluka tak že při převozu helikoptérou zemřel.
Po tomto marném pokusu o opakování atmosféry Woodstocku festivaly na chvíly utichly, a přestože se někdo každým rokem snažil opakovat Woodstock nikdy už to nebylo takové. V letošním roce bylo 40. výročí Woodstocku a tak se konal i výroční festival.

Peace jako symbol míru

Ten nadpis vlastně nedává smysl: ,,Mír jako symbol míru" nicméně pokud se na to koukneme z odstupu chápeme o ihned. Pod slovem Peace si čech představí totiž nejdříve onen mírový symbol, takže to přeci jen malino smysl dává.
Symbol si lze vykládat jakkoli nicméně autorův záměr asi již neodhalíme. Autorem tohoto symbolu je (byl) G. Holton který ho navrhl roku 1958.
Výkladem může být onen muž pověený za nohy a s roztařenýma rukama, nicméně to by potom postrádalo smysl Mírového symbolu. Pověšený muž nemůže znamenat mír, ale třeba je to zase onen převrácený obraz a má to právě lidi naopnout aby něco proti tomu mužově věšení udělali.
Dalším výkladem je holubice s roztašenými křídli. To už mi teoreticky přijde pravděpodobnější ovšem nebyslím si že by to bylo něco z tohoto z čeho Holton čerpal.
Tak či tak tento symbol od něj Hippies převzali a přidali k němu heslo: ,,Make love, not war"

Bez sexu

1. října 2009 v 22:33 Poésie
Sekundant a sekundantka,
společně se setkali.
Ona byla však pedantka,
takže spolu nespali.

Vězení

1. října 2009 v 22:30 Poésie
Lidskosti trochu
méně pohrdání
jak se maj v lochu?
Vrazi planí
nevíme ani
co k tomu vedlo,
že je to v krutost svedlo.
Lucerny světlo,
tichý hvizd.
Poplach to krutý,
všech věznů signál,
rychle si zapal,
stráže už spí,
ty vězni bdí.
Vězni v srdci svém,
na pohled bledém.
Koukni se do sebe,
alespoň trochu.
Nejsi tak náhodou malinko v lochu?

Tráva

1. října 2009 v 22:28 Poésie
Převrací žaludek,
hlavu mi motá.
krásný to obrázek,
v hlavě mi chvátá.

Stan

1. října 2009 v 22:26 Poésie
Procházej sem a tam
zapadlym náměstim
rovnou tam postav stan
nazdar všem předměstim

Tak když už do přírody nikdy néz města
jsme přece jenom lidi z masa i těsta

U radnice já zakotvim
A noční příběh začíná
v batohu hnije svačina
jako po mrtvym

Kouknu se do dálky
tak jenom oblaa mavá
já nechci do války
nikdo mi nezamává

Tak když už do přírody nikdy néz města
jsme přece jenom lidi z masa i těsta

půlnoční hodina
kravatu narvu kolem krku
moje vybíjená
je založena na efektu Puku

Vybíjená je moje každodenní cesta
-životem i smrtí, strastí i bolestí-
jsme přece jenom lidi z masa a těsta....

Kolečko

1. října 2009 v 22:24
O kolečko navíc já sice možná mám,
O to více věcí já v hlavě svý schovám.
Jsou to sice věci hloupý,
co už nikdo slyšet nechce.
Přehoupnu se přes to lehce,
nejsem na to skoupý...

Fotbal

1. října 2009 v 22:23 Poésie
Na hřišti je sněhu plno,
zastihla nás vánice.
Fotbal teďka neni vono,
klepe s náma zimnice.

Une cigarette

1. října 2009 v 22:22 Poésie
tísnivej pocit
v krku sucho
necejtim kouř
nemůžu
musim
váhám
vzplál plamen
vůně cigarety
s kterou si pohrává vítr
nozdry ji nasávají
odlehčení, blaženost
s dýmem odvávána všechna zlost...............Sen

1. října 2009 v 22:20 Poésie
padej ven ty krutý šašku
vem i svojí tašku
patříš do potoka splašků
jediný co znáš je držet flašku

Topíš se a nevíš ani jak
nejseš pták
ani drak
na obojí stačí prak

ty však dál zůstáváš tady
v pokoji zrady
vidíš jen její vnady
oplétající se jak hady

Vstaň proč ležíš?
proč už neběžíš?
co tím zamýšlíš?
ke mně se nepřiblížíš!

Zapadni do kouta
nasedni do auta
hlavně už jdi!
tenhle sen předlouhý
rychle již skonči


Krb

1. října 2009 v 20:25 Poésie
Pod žhavým uhlíkem skrýva se dopis,
dopis spálený uhlíkem
přikrytý polínkem
již není jeho opis

Ten dopis spálil ten vysoký muž.

Když ženu hájil,
přišlo i na nůž,
který se do hrudi hraběte vpil.
Proto teď dopis v plamenech skryl.

Poessie jednoduše

1. října 2009 v 20:08 Poésie
Vrak nevím jak?
Mrak a co lak?
Frak koupíš pak?

Nebo taky obráceně,
neztratí na ceně.

Jak nevím vrak?
Lak a co mrak?
Pak koupíš frak?